Dungeons & Dragons

Merhaba.

Bu sayfa, oynatacağım Dungeons & Dragons oyunları hakkında detaylı bilgilendirme içermektedir.

Bilgilendirme

Dungeons & Dragons, dünyanın en popüler rol yapma sistemlerinden biridir. Ülkemizde de insanlar rol yapma oyunlarını genellikle D&D sayesinde tanımaktadır. Hobiye D&D ile başlamış biri olarak, oyun yöneticisi bulmakta zorluk çeken insanlar için DM’lik hizmeti vermekteyim. Yeni sürümün herhangi bir macerasını oynamak isterseniz, iletişime geçmeniz yeterlidir.

Aşağıdaki Detaylar başlığından daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Resmi Dungeons & Dragons Senaryoları

Eğer resmi Dungeons & Dragons senaryoları hakkında bir fikriniz yoksa, size çok kısa bir şekilde özetleyebilirim:

Dragon of Icespire Peak: Maceracılar, Phandalin halkına yardımcı olurken, oraya yerleşen bir ejderhayla yüzleşirler. Bu oyun, başlangıç düzeyindedir.
Seviye: 1 – 5
Oyuncu sayısı: 2 – 7

Lost Mine of Phandelver: Maceracılar, basit bir nakliye görevi için gittikleri Phandalin’de birtakım olaylar yaşarlar. Bu oyun, Starter Set macerasıdır ve öğretici içeriklere sahiptir.
Seviye: 1 – 5
Oyuncu sayısı: 3 – 7

Tyranny of Dragons: Maceracılar, Cult of the Dragon isimli tarikatın, beş başlı ejderha kraliçe Tiamat’ı cehennemden yeryüzüne çağırma girişimlerine engel olmaya çalışırlar.
Seviye: 1 – 15
Oyuncu sayısı: 4 – 7

Princes of the Apocalypse: Maceracılar, kötücül elemental güçlerin dünyayı yok etmesini önlemeye çalışırlar.
Seviye: 1 – 15
Oyuncu sayısı: 4 – 7

Out of the Abyss: Maceracılar Underdark’a kaçırılırlar ve oradan kurtulmaya çalışırlarken yeryüzünün derinliklerinden gelen kaos dolu tehlikelerle yüzleşirler.
Seviye: 1 – 15
Oyuncu sayısı: 3 – 7

Curse of Strahd: Maceracılar gizemli bir şekilde kendilerini Ravenloft topraklarında bulurlar ve buradan kurtulmanın yollarını ararken Strahd von Zarovich’in güçlerine karşı koymaya çalışırlar.
Seviye: 1 – 10
Oyuncu sayısı 4 – 7

Storm King’s Thunder: Maceracılar, Sword Coast’u yerle bir etmeye niyetli devlerle olan anlaşmazlığı çözmeye çalışırlar.
Seviye: 1 – 11
Oyuncu sayısı: 3 – 7

Tales From the Yawning Portal: Bütün bir hikayeye sahip olmayan bu kitapta eski D&D dungeoncrawl maceralarından derlemeler bulunmaktadır. Farklı seviyelere hitap eden 8 macera, yaklaşık 2 – 5 arası oturumlarda bitmektedir.
Oyuncu sayısı: 5 – 7

Tomb of Annihilation: Maceracılar, resurrection büyüsüyle geri gelenlerin ölmeye başladığı ve resurrection büyülerinin artık işe yaramadığı bir zaman diliminde, işverenleri ölmeden bu sorunu düzeltmeye çalışırlar.
Seviye: 1 – 11
Oyuncu sayısı: 4 – 7

Welcome to Waterdeep!: Bu sezon, iki kitaptan oluşuyor. İlk kitap Waterdeep şehri içerisinde bir dedektiflik/araştırma oyunu olarak geçerken ikinci kitap ise; girişi Waterdeep’teki Yawning Portal hanının ortasında olan Undermountain içinde kısmen dungeoncrawl olarak geçmektedir.
Seviye: 1 – 20 (1 – 5 Dragon Heist, 6 – 20 Dungeon of the Mad Mage)
Oyuncu sayısı: 3 – 7

Ghosts of Saltmarsh: Yawning Portal kitabı gibi, eski D&D deniz maceralarından derleme olarak hazırlanmış bir kitaptır.
Seviye: 1 – 12
Oyuncu sayısı: 5 – 7

Baldur’s Gate: Descent into Avernus: Maceracılar, cehenneme çekilen Elturel şehrini kurtarmaya çalışırlar.
Seviye: 1 – 13
Oyuncu sayısı: 3 – 7

Detaylar

Yukarıda bahsi geçen senaryolar, Wizards of the Coast tarafından yayınlanmış resmi senaryolardır. Bunlardan birini oynama talebinde bulunabilir veya kendi settingim olan Necrosphere üzerinden bir oyun oynatmamı talep edebilirsiniz. Kendi settingim biraz “advanced” oyunculara yöneliktir ve içinde birçok house rule barındırmaktadır. Oyunlarımı belli bir ücret karşılığında oynatmaktayım ve sabit olarak haftada bir gün, yaklaşık 4 – 6 saat arası oturumlarla oynatıyorum.

  • Oyunların aylık ücreti, kişi başı 120₺’dir ve ücreti karakterler hazırlandıktan sonra, ilk oturuma başlamadan önce ve takip eden her ay aynı vakitte (mesela her ayın ilk salı günü) alıyorum.
  • Eğer Dungeons & Dragons kurallarını bilmiyorsanız, karakter oluşturmakta zorluk çekiyorsanız, ilk oturumdan önce “Session 0” dediğimiz, konuşma ve planlama oturumu ile yardımcı oluyorum.
  • Oyunlar için online veya masabaşında olması fark etmiyor. İkisi için de hazırlıklarım mevcuttur.
  • Online platformda Fantasy Grounds ve iletişim için de Discord kullanmaktayım. Fantasy Grounds’un demo sürümünü Steam’den bulabilirsiniz ve herhangi bir şey satın almanıza gerek yoktur.
  • Online oyunlar için düzgün çalışan bir mikrofon şarttır. Eğer oyuncular arzu ederse görüntülü konuşma yapılabilir.
  • Yayın veya kayıt yapmak isterseniz, link referansı verdiğiniz takdirde istediğiniz gibi yayınlayabilirsiniz.
  • Sormak istediğiniz ekstra şeyleri Discord veya diğer sosyal medya hesapları üzerinden sorabilirsiniz.